Başkan seçildiği günden beri yoğun bir çalışma başlatan Fethiye Belediye Başkanı Alin Karaca, her yerin inşaat alanına dönüştüğü için eleştirilmesini hoş gördüğünü ancak çalışmalar bittiğinde Türkiye’ye örnek bir şehir olacağını söyledi.

Üç yıllık başkanlık sürecinde birçok mahallenin altyapısını tamamladıklarını ve bir yıl sonra tüm mahallelerin altyapı sorunu kalmayacağını belirten Karaca, ‘çalışmalarımız bittiğinde, bu gün çektiğimiz sıkıntılarımızı da unutacağız’ dedi.

Fethiye’nin her bakımdan modern bir kent görünümüne dönüşeceğini belirterek ‘Karaçulha tarafında imar plânlaması yapıyoruz. Yarısını tamamladık. Plânlama bittiğinde hem emlak fiyatları hem de kiralar ucuzlayacaktır’ dedi.

Soru: ‘Fethiye örnek bir şehir olacak’ demenizi hangi hizmetlere bağlıyorsunuz?

Alim Karaca: Yaptığımız çalışmalar, altyapı bakımından sorunsuz bir şehir haline getirecek. Bunun dışında kapalı Pazar yerine güneş enerjisi sistemi kurduk ve geçen Eylül ayından beri elektrik satıyoruz. Şimdi gübre tesisi kuruyoruz ve kendi gübremizi üreteceğiz. Hayvanlarımız için mama imalat tesisi kuruyoruz. İmar sorunumuzu çözerek konut ve kira sorunumuzu çözüyoruz. Kendi araçlarımızla temizlik hizmetlerini yapıyoruz.

Tuzla mahallemize büyük bir gençlik merkezi kuruyoruz. Yakında ihaleye çıkacak. Yine Foça mahallesine kapalı Pazar yeri kuruyoruz.

Fethiyelilerin en çok istediği düğün salonu. Onu da Kalepark’ın üst tarafındaki yere kuracağız.

En önemlisi de bütün bu çalışmalarımızı yaparken, belediyenin borcu olmayacak. Biz 44 milyon TL. borçla aldığımız belediyede, 750 milyonluk yatırım yaptık. Şimdi 47 milyon da paramız var. Hem çok büyük projeleri gerçekleştirip, hem de borçlanmak yerine paramızın olması, Türkiye’ye de örnek bir belediye olacağız.

Soru: En çok yapılan eleştiriler, her yerde aynı anda çalışmaların başlatılması ve şehrin inşaat alanına dönüşmesi. Yanlış plânlama mı yapıldı? Neden her yerde aynı anda çalışmalar başlatıldı?

Alim Karaca: Yanlış plânlama yapılmadı. 2020’de oluşturulan bütçe ile çalışmalarımızı başlattık. Bütçemiz vardı ve kullanmak durumundaydık. Kullanamadığımız bütçeyi bir sonraki yıla aktaramıyoruz. O yıl içerisinde kullanılması gerekiyor. Biz de paramız varken, yapılması gereken tüm yerlerde çalışmalar başlattık.
Bu süre içerisinde sıkıntılar yaşamamız doğaldır. Esnafımızı da vatandaşımızı da anlıyorum ancak çalışmalar tamamlandığında, onlar da ne kadar doğru bir çalışma yaptığımızı görecek ve bir daha böyle sıkıntılarımız olmayacak.

Biz gelecekte bir daha böyle sıkıntılar yaşanmasın diye kalıcı yatırımlar yapıyoruz.

Soru: Bu çalışmalar trafik sorununu çözecek mi?

Alim Karaca: Tabi ki ‘yollar bitince trafik sorunumuz da bitecek’ diyemeyiz. Ancak park sorunumuzu çözecek çok büyük projelerimiz var ve önümüzdeki süreçte ihaleleri başlayacak.

Kadame’nin alt tarafında istimlâk yaptık. Oraya otopark yapılacak. Yine Salı Pazarında yapılacak otopark ihaleye çıkacak. Otopark sorununu çözdüğümüz doğal olarak trafik de rahatlama olacaktır.

Soru: Mustafa Kemal Bulvarı çalışmaları ne zaman tamamlanacak? İnönü Bulvarı’nda hâlâ yoğun bir çalışma var. Buraların tamamlanma süresi ne zaman?

Alim Karaca: İnönü Bulvarı 30 Mayıs da tamamlanacağını söylemiştik. Belki birkaç güm öncesinde biter ama biz yine ‘30 Mayıs’ diyoruz. Mustafa Kemal Bulvarı’nın şimdi adliye kavşağında çalışmalarımız olacak. Orada da içme suyu hatları ve enerji hatları yeraltına alınıp yenileniyor. Haziran içerisinde sıcak asfalt yapılarak, bütün yollarımız tamamlanmış olacak.

Soru: Enerji hatlarının yeraltına alınması çalışması ne zaman bitecek?

Alim Karaca: Yapacağımız çalışma 185 km’lik bir çalışmaydı. Şu anda 2 km kaldı. Onlar da tamamlandıktan sonra yeraltı çalışmalarımız bitecek.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

YouTube
LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram