İş yaşamında başarılı olan birçok isim siyasete girerek, ülkeye hizmet etmenin çabasında.

Siyaseti meslek edinenlerin çok fazla olduğu ülkemizde, işlerinde başarılı olmuş olanların siyasete girmesi, ülkemize değişimi de getirebilir.

Liyakatli, mesleğinde başarılı olmuş isimlerin siyasete girmeleri, bunca yıldır yaşadığımız sorunların da çaresi olabilir.

Fethiye’de müteahhitlik yaparak, iş yaşamında başarılı olan Sadet Kansız da, Gelecek Partisi’nden siyasete girerek, önce yaşadığı şehre, sonrasında da ülkeye hizmet etmenin amacında.

Günümüzde yaşadığımız ekonomik ve siyasi krizleri değerlendiren Sadet Kansız, “Bu gidişle yıl sonunda dolar 20-25 TL’yi bulursa kimse şaşırmasın. Hükümetin aldığı kararlar ülkeyi ekonomik ve siyasi felakete götürüyor” dedi.

Sorularımızı yanıtlayan Gelecek Partisi İlçe Başkanı Sadet Kansız, ülkemizin yaşadığı sıkıntıları ve nedenlerini anlattı.

-İş adamı olarak Fethiye’de müteahhitlik yapıyorsunuz. Sektörünüzün yaşadığı sıkıntılar nelerdir?

Sadet Kansız: İnşat sektörü de diğer sektörlerin yaşadığı sıkıntıları yaşıyor. Yarını göremiyoruz. Malzeme fiyatları günü gününe değişiyor. Fiyat istikrarının olmadığı, geleceği plânlayamadığımız bir ortamda her iş kolunda büyük riskler ve sıkıntılar yaşanır. Bizim yaşadığımız sıkıntılar da bunlar.

-İnşaat sektöründe hareketlilik devam ediyor. Sizin çalışmalarınız devam ediyor mu?

Sadet Kansız: Şu anda hareketli olan alan yabancıya satışları yapanlar. Biz içeriye yönelik çalışmalar yapıyoruz. İçerideki durum da belli. Bazı kesimlerin dışında alım gücü kalmadı. Ancak Karadeniz’de Araplar, Ege ve Akdeniz bölgelerinde de İngilizler, Almanlar ve bir kısım da Ruslar alım yapıyor. Paramızın değeri kalmadığından onlar için fiyatlar oldukça ucuz geliyor.

-Yabancıya satışta kısıtlama yok mu? Yani her yerde istediğiniz kadar mülkü yabancıya satabiliyor musunuz?

Sadet Kansız: Her şehirde yabancıya yapılacak satışlarda kısıtlamaların elbette olması gerekir. Eskiden vardı ancak şimdi öyle bir kısıtlama yok. Herkes dilediği kadar mülkü, yabancıya satabiliyor. Ülkemizin en değerli yerleri satılıyor yabancılara ve bunun önünde de hiçbir engel yok.

Deyim yerindeyse ülkeyi parsel parsel yabancılara satıyorlar. Bunun önünü açan da hükümettir. Onlar için paradan başka hiçbir şeyin değeri olmadığı için ‘yabancılardan para gelsin de nasıl olursa olsun’ kafasındalar.

Bu durum ülkemizin geleceği için çok büyük bir tehlikedir. Gelecekte çok büyük sorunlar yaşamamıza neden olabilir?

-Hükümet neden böyle bir politika izliyor sizce_

Sadet Kansız: Hükümet üretimi bitirdiği için ekonomiyi batırdı. Bugün yaşadığımız böyle fahiş fiyat artışlarının nedeni, ekonomiyi batırdıkları içindir. Aldıkları kredilerin ödemelerini yapmaları gerekiyor ama üretim olmadığı için parayı bulabilecekleri tek yol vergiler. Vergiler için de zamların yapılması gerekiyor. Halkı açlığa mahkûm ettiler. Enflasyon almış başını gidiyor. İnsanlar evlerine ekmek götüremeyecekleri duruma getirdiler. Çocuklarına bakacak durumu olmayan çok aile var. Ama hükümet kendi saltanatından hiç vazgeçmiyor.

-Alınan ekonomik kararlar, ülkeyi bu sıkıntılardan kurtarabilir mi?

Sadet Kansız: Alına kararların ekonomiyi düzeltmesi mümkün değil. Üretime dayalı hiçbir karar alınmadı ki. ‘Faizleri düşürdük’ dediler, şu an bakın banka faizlerine, ne kadar arttığını görürsünüz. Devletin içi boşaltıldığı için paramız kalmadı. Hazine’nin kasası bomboş. Merkez Bankası’nın kasasında borçtan başka bir şey yok. Böyle bir durumda ekonomi nasıl düzelir?
Ayrıca bütçeye bakın. Üretim ve hizmet getirecek bakanlıklardan çok daha büyük bütçeyi, Diyanet İşleri Başkanlığı’na ayırmışlar. Diyanet’in bütçesi, 8 bakanlıktan daha çok. Diyanet kendisine bağlı dernekler için 125 milyon ayırmış.

Şimdi bu bütçelerle hangi üretimler yapılacak? Ülkeye ne kazandıracak? Üretim yapılarak gelir elde edilmeyeceğine göre, ekonominin düzelmesi mümkün olur mu?

-Hükümetin, daha doğrusu Cumhurbaşkanı’nın böyle bir ekonomik kararlar almasını neye bağlıyorsunuz? Bu politikaların ve kararların ekonomiyi düzeltmeyeceğini, ülkeyi batıracağını neredeyse herkes söylüyor. Peki neden yapıyor bütün bunları?

Sadet Kansız: Bunların neden yapıldığını halkın da çok büyük kesimi biliyor. Bu ülkemizi düzlüğe çıkaracak politikalar değil. Aksine ekonomisini tamamen bitirecek kararlar ve politikalardır. Halkımız da bunun neden olduğunu çok iyi biliyor.

-Fethiye için ne düşünüyorsunuz? Yeterli hizmetler yapılıyor mu?

Sadet Kansız: Fethiye’de şu anda yapılan tek şey acil yapılması gerekenler. Onun dışında Fethiye’de yapılan bir şey yok. Sorunlarını çözecek, geleceğe yönelik bir şey yapılıyor diyemem.

-Sizce neler yapılmalı?

Sadet Kansız: Fethiye için yeni bir bakış açısı lazım. Yeniden tasarlanmalı ve 40-50 sonrası düşünülerek köklü çalışmalar yapılmalı. Bu kadar önemli ve güzel bir şehrin durumu hiç de iç açıcı değil. Trafiğin çözümü için bir çalışma yok.

Stadyum şehir merkezinde. Otogar şehir merkezinde. Sanayi sitesi şehir merkezinde. Böyle bir durumda şehrin sorunlarının çözülmesi de mümkün olmaz. Yalnız trafik sorunu değil. Şehir taşra kasabası görünümünden de kurtulamaz.

Modern bir şehir olması için yeni projeler ve yeni bir vizyonla projeler hazırlanmalı. Şu ana kadar gördüğümüz acil sorunların çözümüne yönelik çalışmalar var. Şehri geleceğe taşıyacak, sorunlara köklü çalışmalar getirecek bir proje de göremiyorum, öyle bir çalışma da yok.

-Nasıl bir vizyon olmalı Fethiye için?

Sadet Kansız: Dediğim gibi şehri geleceğe taşıyacak, 40-50 yıl sonrasına yönelik projeler olmalı. Örneğin şehrin merkezindeki stat dışarıya çıkarılabilir. Otogar şehir merkezinden çıkarılabilir. Bunların yerine şehrin süetini değiştirecek projeler yapılabilir. Sanayi sitesi daha uzak bir yere yapılır ve oradaki çok büyük alan şehre yakışır projelerle tasarlanabilir.

Mesela şehir içerisindeki bazı sokaklar araç girişine yasaklanırsa, şehir içi daha güzel bir hale gelir. Oradaki trafik tıkanıklığı da bu kadar yoğun olmaz.

Tabi burada en önemli şey şehrin geleceğini düşünerek çalışmalar yapılması. Köklü çözümler düşünülmesi. Şu anda öyle bir durum göremiyorum.

Please follow and like us:

By Muhabir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

YouTube
LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram