İş ve sosyal çalışmalarında çok önemli başarılar elde etmiş bir iş kadını.
Kendi başına verdiği mücadelede, hiçbir zaman yılmamış ve vazgeçmemiş. Önce kendinde inanmış, azimle, kararlılıkla çalışarak başarılarıyla herkesin takdirini kazanmış Ebru Karakuş.

2021 yılında bu başarılarının karşılığı olarak da hem Bodrum’da hem de Fethiye’de ödüller almış.
Birçok kadına iş vermiş, meslek öğretmiş, yaşamlarına dokunmuş ve onun sayesinde evlere aş gitmiş, çocuklar okula gitmiş. Kızlar meslek sahibi olmuş.
Ebru Karakuş Likya Tv ile yaptığı söyleşide, iş yaşamından, sosyal çalışmalara kadar birçok konuda düşüncelerini ve görüşlerini anlattı.

-İş yaşamında kadın olmanın avantajları da dezavantajları da var elbette. Ancak ülkemizde bunun avantaj olduğunu düşünüyorum.

Ülkemizde kadınlar ikiye ayrılır. Birincisi üreten, ekonomiye katkısı olan, ülkeye güç katan kadınlar. İkinci grup iste tüketen ve ekonomiye zarar veren kadınlar.

Evde oturan kadınlar, hiç olmadık tüketimlerde bulunuyor.
Çalışan kadınlar olarak bizler nasıl ekonomiye katkımız oluyorsa, ülkemizin gücü oluyorsak, evde oturan kadınlar da tam aksi durumda. Ekonomiye zarar veriyorlar.

Çünkü oturduğu yerde canı sıkılıyor perde, değiştiriyor, halıları değiştiriyor. Kanepe, koltuk takımını değiştiriyor. Durmadan tüketimde. Hiç gereği olmayan tüketimlerden dolayı ekonomiye zararı oluyor.

-Çalıştırılmayan kadınlar mı yoksa çalışmayan kadınlar için mi böyle düşünüyorsunuz?

Ebru Karakuş: Çalışmak istemeyen kadınlar böyle. Oysa kadınların üretim fonksiyonları her zaman var. Doğası gereği kadın üreticidir. Dünyaya insan getiren bir canlıdır kadın. Yemek yapıyor, sebze meyve yetiştiriyor, örgü örebiliyor. Her şartta her ortamda üretebilecek durumdadır kadın.

Üretim yapabilmek için ille de bir iş yerinde, bir imalathanede olması gerekmez. Bunu evinde de yapar.

Ben de önceden evdeydim ama sürekli üretiyordum. Ben de anneyim. Çalışmadığım dönemlerde evde sürekli bir şeyler üretirdim. Evde çalışmaya başladığım için şimdi iş yaşamındayım. Evde daha tasarruflu davranıyordum.

Çalışmadığım dönemlerde, öğrencilerin ödevlerini yaparak geçimimi sağladım. Özel ders vererek çalışmaya devam ettim. Aşk şiirleri yazıp satıyordum.

İş hayatına atılmak için ücret almadan güzellik salonunda işi öğrenmek için çalışmaya başladım. Doğal olarak her kadının içinde güzellik uzmanlığı var. Ben de bu özelliğimin üzerine çalışmaya başladım. İşi öğrendim, kendimi geliştirdim ve şimdi Muğla, Marmaris ve Fethiye’de güzellik salonlarım var. Birçok güzellik merkezine danışmanlık yapıyorum.

Evde çalışmayı ve idare etmeyi öğrendiğim için iş yaşamına hazırlanmıştım zaten. Güzellik üzerine seminerler veriyorum.

Bu dünyayı kadınların döndürdüğüne inan biriyim. Dünyayı azimli kadınlar güzelleştirir.

-Ev yaşamınızdan sonra doğrudan güzellik salonu açarak mı işl yaşamına başladınız?

Ebru Karakuş: Hayır. Daha önce valilikte çalışmaya başladım. Toplumun en alt tabakasıyla, en üst tabakasındakileri bir araya getiriyordum.

Yani eşinden ayrılmış, şiddet görmüş, maddi durumu olmayan kadınlarla siyasette, iş yaşamında, bürokraside olan kadınları bir araya getiriyordum. Seminerler düzenliyordum. Meslek öğrenmesi için çalışmalar yapıyordum. Üretim yapmak isteyen kadınlara maddi manevi destek sağlıyordum. İzmir’de yaptığımız çalışmalar çok etkili olmuştu.

İşler çok yoğun olmaya başlayınca ayrıldım. Basın yayınla, üniversitelerle, vatandaşlarla çok fazla uğraşmaya başlayın ayrıldım. Devletten ayrılıp KPSS sınavlarına hazırlandım. Sakarya Üniversitesinde İşlet okudum, onu bitirince hukuk okudum.

-Ama devlette çalışmaya başlamamışsınız.

Ebru Karakuş: Hayır. Kendi işletmemi açmaya karar vermiştim. Şimdi üç şubemiz, çok sayıda çalışanlarımız var. Danışmanlık çalışmalarım var. Kadın üretmek istediğinde, üretebildiğini gösterdiğimi düşünüyorum. Yani yalnızca sözde değil uygulamayla da bunu gösteriyorum.

-Fethiye’yi neden seçtiniz?

Ebru Karakuş: Fethiye benim hayalimdi zaten. Fethiye’nin ayrı bir özelliği var. Üreten kadını seviyorum. Fethiyeli kadınlara o yüzden hayranım. Hiçbir yerde Fethiye’de olduğu gibi üreten kadınları göremiyorum.

Üstünde şalvarı, cebinde parası, altında arabası olan kadınlar Fethiye’de. Onları görünce gururu duyuyorum. Kimseye eyvallahları yok. Kimseye muhtaç değiller. Namusuyla, onuruyla çalışıp üretiyorsa, işte hayatını da onurlu yaşıyordur. Fethiyeli kadınlar, üretiyorlar ve istediği hayatı yaşıyorlar. İşte o yüzden Fethiyeli kadınları çok seviyorum.

Diyarbakır’da, valilikte gönüllü çalışmaya başladım. Orada insan kaynakları müdürüyle mülakata yaparken ‘neden burada çalışmak istiyorsun?’ diye sormuştu. Ben de; ‘Çünkü kadınların erkek egemenliğinden kurtulmasını istiyorum. Kendi yaşamlarını kurmalarını, imza atmasını öğrenmelerini istiyorum. Kadın parmak basmasın, imzasını atsın. Kadın okumayı öğrensin, ezilmesin’ demiştim.

O dana bana; ‘Sizce sadece Doğu’daki kadın mı eziliyor? Diye sorunca ‘Evet’ demiştim.

İzmir’e tayınım çıktı. Oysa asıl ezilen kadınların Batı’da olduğunu görünce, o söylemimden pişman oldum. Oysa Doğu’daki kadının en azından bir erkeğinin güvencesi var. Belki mutlu değil ama sırtını dayayacağı bir var ardında. Oysa Batı’daki kadının böyle bir durum yok. Çalışırken sömürülüyor, eşinden ayrılmış, şiddet görmüş, aldatılmış, tacize uğramış ve çoğunlukla çocuğuyla yalnız kalmış.

Belki süslü giysiler var ama içindeki beden hep ezilmiş, sömürülmüş. Ne kadar lüks ortamda yaşıyormuş gibi görünse de ezilmiş, hırpalanmış.

Önemli olan onuruyla, gururuyla, namusuyla yaşayabilmek önemli. Üreten kadınlarımız da böyle bir hayatı yaşıyor olurlar. Bu yüzden kadınlarımızı üretime, hayatın içerisine katabilmeliyiz.

-Güzellik salonu hizmetleriniz dışında yaptığınız çalışmalar var mı?

Ebru karakuş: kadınların meslek edinmesi için çalışmalarımız var. Dar gelirli kadınların üreten kadınlar duruma gelmesi için çalışmalar yapıyoruz.

Önceki yıllarda çok sayıda kız çocuklarını okuttuk. Elde ettiğimiz gelirleri kadınlar için harcadık. Şu anda birçok eve ekmek girmesini sağlıyoruz.

Please follow and like us:

By Muhabir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

YouTube
LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram