Almanya Sağlık Bakanı: Canan Karatay’ı Doğruladı.

Canan Karatay’ın korona virüsten koruyor dediği yönteme Almanya’dan destek geldi. İspanyol gribini de yenmişti.

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn “Gargara yapın” diyerek Prof. Dr. Canan Karatay’ın açıklamalarına destek verdi. Prof. Dr. Canan Karatay, “Bütün arkadaşlarıma, sağlık kurumlarında çalışan herkese ve vatandaşlara sabah-akşam karbonatlı suyla gargara yapmalarını öneriyorum.” demişti.

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, “Gargara yapın” dedi. Alman basını da Spahn’ın sözlerini, “Gargara, koronanın yayılmasını önlüyor.” diye manşetlerine taşıdı.

Neuen Osnabrücker Zeitung’a konuşan Bakan Spahn, corona virüsünün yayılmasının gargara sayesinde azalacağından umutlu olduğunu vurguladı.

Spahn, “Tamam bilimsel bir araştırma ve sonuç yok. Ama ağzı temizlemek için alkolde ya da sofra tuzunda çözülmüş uçucu yağlarla, tuzlu gargarayla yapılan ağız çalkalama, ağız ve boğaz bölgesindeki viral yükü azaltır.” dedi.

CANAN KARATAY NE DEMİŞTİ?

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, “Hiçbir virüs alkali denilen ortamda yaşamaz, bu yıllardır söylenen bilimsel bir gerçektir. Bütün arkadaşlarıma, sağlık kurumlarında çalışan herkese ve vatandaşlara sabah-akşam karbonatlı suyla gargara yapmalarını öneriyorum. El yıkamak, uyku ve sıvı almak çok önemli.” ifadelerini kullanmıştı.

şti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.